Jasełka –  to widowisko o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Od wieków już trwa w polskich domach, we wsiach i miasteczkach zwyczaj radosnego kolędowania i wystawiania misteriów bożonarodzeniowych znanych jako jasełka. Dawniej jasełka wystawiano w kościołach klasztornych w okresie od Bożego Narodzenia do Święta Matki Boskiej Gromnicznej, czyli do 2 lutego.

Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Wg tradycji kościelnej św. Franciszek za zgoda papieża wystawił pierwsze jasełka. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Początkowo figury Dzieciątka, Maryi, Józefa, Trzech Króli i pozostałych osób były nieruchome. Za sprawą zakonów franciszkańskich i bernardyńskich wprowadzono w ich miejsce marionetki.

Teksty jasełkowe były najczęściej anonimowe. Przerabiano je często, aby zadowolić publiczność dla której dawano przedstawienie. Jasełka pozwalają nam lepiej zrozumieć przyjście Jezusa na świat. Pokazują, że jest to nie tylko wydarzenie historyczne, ale też współczesne. Bóg rodzi się dzisiaj pośród nas, w drugim człowieku, w naszym sercu.   To misterium dotyka każdego osobiście.

Celem wystawiania jasełek jest:

  • zapoznanie z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia,
  • wzmocnienie więzi emocjonalnych z rodziną, zachęcanie do udziału w przygotowaniach świątecznych, do składania życzeń, obdarowywania prezentami,
  • podkreślenie symbolu choinki, życzeń świątecznych,
  • kształtowanie pozytywnych postaw

 

Jasełka 2020           (nie odbyły się z powodu pandemii)

Jasełka 2019

Jasełka 2018

Jasełka 2017

Jasełka 2016

Jasełka 2015

 

j1 j2 j3 j4 j5 j6


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Jasełka 2013

 

 

 

Jasełka 2012

w1 w2 w3